PZ-CEPA

Energoportál

Podporte-nas

Facebook ZivotPoUhli

Dodržím skautský sľub aj s nabíjačkou v lese?

nedeľa, 01 august 2021 00:00

Spomíname na leto. Teplým dňom už odznelo. My však stále máme v pamäti lesy zelených listov vďaka skautom. Založiť oheň, postaviť stan a nájsť zástrčku na chladničku. V lese. To všetko vás naučia skauti a nemyslia to metaforicky. S Priateľmi Zeme-CEPA už totiž nemusia chladiť jedlo v potoku.

Aj tento rok išli skauti do lesa. Asi to nie je práve novinka, no do Kľačna, na každoročný Letný skautský tábor, sme ich tento rok prišli pozrieť aj my. Máme totiž zopár spoločných tém, ktoré sme chceli prediskutovať. Možno sa to nezdá, no off-grid solárny systém je jedna z nich.

"Skauti vedú jednoduchý, prostý a nenáročný život. Učia sa nechať miesto v ktorom jestvujú v lepšom stave ako ho našli.“

Slovenskí skauting má za sebou dlhú históriu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide len o nadšencov nabrúsených nožíkov, uniforiem a stanovania v prírode. Nie je to však ani zďaleka tak a pobyt v prírode je len jedna z mnohých charakteristík. V skutočnosti je zmysel skautingu omnoho vznešenejší. „Skauti sa učia zodpovednosti za život pred sebou, pred blížnymi a pred stvoriteľom. Vedú jednoduchý, prostý a nenáročný život. Učia sa nechať miesto v ktorom jestvujú v lepšom stave ako ho našli,“ vysvetľuje old skaut (skaut nad 26 rokov, pozn. autora), inžinier Alexander Halahyja. Za pomoci dospelých vedúcich, prácou v tímoch, postupne sa zvyšujúcou náročnosťou a stimulujúcim programom sa v prostredí prírody učia dodržiavať svoj skautský sľúb.

My sme so skautmi diskutovali za odbornej pomoci nášho zamestnanca, energetika Patrika Uhríka. Na začiatok pár mýtov a faktov o energii – vedeli ste, že nevzniká ani nezaniká? Len mení formu. Pokračovali sme obnoviteľnými a neobnoviteľnými zdrojmi energie – slnko kraľuje nad všetkým, vďaka svetlu a teplu doslova hýbe životom na Zemi. A dotkli sme sa aj témy rovnováhy prírody, ktorá je úbytkom fosílnych palív značne narušená. Zostávala už len praktická demonštrácia toho, ako dnes dokážeme obnoviteľné zdroje skrotiť. Solárna elektráreň v skautskom tábore! Presne tak. Síce len malá, no na chladničku, nabíjačku batérií a osvetlenie plne stačila.

O úspešnosti nasej misie nás okrem príjemne stráveného času presvedčil aj fundovaný záujem poslucháčov o problematiku: „Aký typ obnoviteľnej energie je dobrý pre Slovensko?“, zaznela otázka z úst samotných detí. „Kombinácia, samozrejme,“ odpovedali sme s nadšením. Jedna z najdôležitejších vecí je práve prispôsobenie života na potrebu energie, nabíjanie počas prebytku alebo dostatku energie a úspory napríklad počas noci. Práve skautskí spôsob života v súlade s prírodou a jej zdrojmi je to, čím by sme sa mali inšpirovať.

image.jpeg

Deň strávený v prírode za prítomnosti detí, ktoré už v mladom veku dbajú o svoje okolie nám dala nádej, že Zem má ešte stále aj medzi ľuďmi mnoho priateľov.

Fotografie @Vanda Mesiariková

Naposledy zmenené sobota, 11 december 2021 20:51

Táto stránka bola vytvorená s podporou Európskej únie, European Climate Initiative – EUKI  a European Climate Foundation. Poskytovatelia finančného príspevku nenesú zodpovednosť za prezentované názory. Za obsah zodpovedajú výlučne Priatelia Zeme-CEPA a CEE Bankwatch Network a nemôže byť za žiadnych okolností považovaný za názor donorov.

Datový zdroj 2